Japanese Works of Art

Bukowskis presenterar en kurerad samling japansk konst och konsthantverk. Samlingen visar dragningskraften den japanska konsten och konsthantverket har haft för de svenska samlarna. I Europa har så väl som framstående konstnärer som gemene man fascinerats av den otroliga konsthantverksskickligheten i Japan.

85 föremål
Kimonos, 3 st, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ask, spänne, Japan, Meiji-period eller tidigare.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ask, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Kunisada, träsnitt, Japan 1863.
Klubbat pris
2 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Utagawa Kuniyasu, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, efter, träsnitt, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Rökelsekar, brons, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, efter, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skål, porslin, Japan, Meiji (1868-1912), omkring år 1900.
Klubbat pris
5 755 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, Japan, signerad, 1854.
Klubbat pris
4 009 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Akvareller på papper, tre stycken, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Figurin, brons, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, Japan, "Shino Ware", troligen 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
3 570 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kimono, siden, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kiyoshi Saito, färgträsnitt 2 st signerade i trycket.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, ett par, porslin, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Fat, porslin, Japan, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vikskärm, Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Chobunsai Eishi, troligtvis efter, färgträsnitt, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tallrikar, 10 st, porslin, Japan, 1800-tal/1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Utagawa Kuniyoshi, träsnitt, diptyk, omkring år 1850.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Kimonos, två stycken, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tonkotsu (tobaksask), Japan, troligen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vaser, ett par, brons, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rökelsekar med lock, porslin, Japan, kutani, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Fat, ett par, Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vaser, ett par, porslin, Japan, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, träsnitt, Japan.
Klubbat pris
2 250 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ando Hiroshige, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, troligen efter, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
4 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Sakeflaska och koppar ett par, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, efter, färgträsnitt, Japan sent 1800-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Kunisada (Toyokuni III), färgträsnitt, Japan, 1849-53.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Toyokuni I, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, tre stycken, Japan.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, cloisonné, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
1 815 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Draperi, textil, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fat, fyra stycken, Japan, troligen Edo-period, (1603-1868).
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vas, keramik, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tatsuzō Shimaoka, urna med lock, stengods, Japan.
Klubbat pris
2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fat, sju stycken, porslin, Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Toyohara Kunichika, färgträsnitt, Japan.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, Japan, porslin, Edo (1603-1868), 1700-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vaser, ett par, cloisonné, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan 1800-tal.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Fat, porslin, Japan, Meiji (1867-1912).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Kunisada, träsnitt, Japan.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Toyokuni I, färgträsnitt.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kimonos, 2 st, Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vaser, ett par, koppparlegering. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bricka/fat, porslin, Japan, Satsumagods, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK