Kakemono, färg och tusch på papper. Japan, oidentifierad konstnär, omkring 1900.

Bergslandskap med byggnader, kalligigrafi samt märkt med tv sigill. Motivets mått 65x35 cm. Mått kakemono 141x47 cm.

Skador, veck slitage Revor, Nedre delen av rullen lös från målningen.

Utropspris
4 000 SEK