Francisco Corcuera

(Chile, Född 1944)
Francisco Corcuera
(Chile, Född 1944)

Francisco Corcuera, akryl på duk, signerad Corcuera och daterad -68.

"Samma vatt för alla (en) katt(en)." 27 x 35 cm.

Något sliten längs kanterna, smärre färgbortfall.

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Francisco Corcuera föddes 1944 i Chile. Han fick sin konstnärliga bildning i Santiago de Chile, New York, Madrid och vid Konstakademien i Stockholm. Corcuera finns representerad i ett flertal sydamerikanska, amerikanska och svenska samlingar och museer, som bland annat Moderna Museet i Stockholm. Det aktuella verket från 1968 representerar popkonst från 60-talet samtidigt som Warhol och Liechtenstein var som hetast i USA.

Utropspris
3 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71