En privat samling 1900-tals konst

Verken finns att se på Bukowskis
Berzelii Park 1, 23 – 26 september, vardagar 11.00–17.00, lördag-söndag 11.00–16.00.

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17 Tisdag 10–19 Onsdag – Fredag 10–17 Lördag 11–15 Söndag: stängt

Bukowskis presenterar en samling av 1900-talskonst förvärvad under de senaste 25 åren som har skapats med både kunskap och kärlek till konsten. Totalt omfattar auktionen ett 50-tal verk; i huvudsak måleri, kompletterat med skulptur, av både svenska och internationella konstnärer. Bland de internationella konstnärerna bör nämnas verk av Erró, Till Gerhard, James Coignard och Jacques Villon. Av de svenska konstnärerna märks flera fina verk av efterkrigskonstnärerna Evert Lundquist, Max Walter Svanberg, Endre Nemes, Carl Fredrik Reuterswärd och CO Hultén, liksom av de tidiga modernisterna Eric Grate och Bror Hjorth.

Detta är ett enastående tillfälle att införskaffa verk av både väletablerade och mindre kända konstnärer från det spännande och mångfacetterade 1900-talet.

Läs texten av Bo Nilsson

Se den virtuella visningen