Selected Finnish Classics

Selected Finnish Classics-auktionen presenterar ett mångsidigt och högklassigt urval, bestående av verk från vårt lands uppskattade klassiska konstnärer som Hjalmar Munsterhjelm, Pekka Halonen, Venny Soldan-Brofeldt, Alfred William Finch, Väinö Blomstedt och Ilmari Aalto.

Det är ett nöje att även lyfta fram fina målningar av konstnärer som bl.a. Julia Stigzelius-de Cock och Hilda Flodin, som inte är kända för en bredare publik. Av dessa förtjänar Henry Ericssons fascinerande mansstudie ”Salvatore” ett särskilt omnämnande. En sann raritet!

34 föremål
Sigfrid August Keinänen, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
700 EUR
Eugen Taube, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 400 EUR
Väinö Blomstedt, olja på duk, signerad och daterad 1918.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 500 EUR
Ragnar Ekelund, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
580 EUR
Utropspris
700 EUR
Hjalmar Munsterhjelm, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
5 801 EUR
Utropspris
5 000 EUR
Mikko Carlstedt, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
3 220 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Ali Munsterhjelm, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Helene Schjerfbeck, blyertsteckning, osignerad.
Klubbat pris
2 150 EUR
Utropspris
2 700 EUR
Ragni Cawén, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
960 EUR
Utropspris
500 EUR
Alfred William Finch, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 850 EUR
Utropspris
2 000 EUR
Jalmari Ruokokoski, olja på duk, signerad och daterad 1914.
Klubbat pris
1 950 EUR
Utropspris
1 800 EUR
Ilmari Aalto, olja på duk, signerad och daterad-32.
Klubbat pris
1 507 EUR
Utropspris
900 EUR
Antti Favén, olja på pannå, signerad och daterad 1943.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
1 400 EUR
Pekka Halonen, olja på duk, signerad PH.
Klubbat pris
6 400 EUR
Utropspris
8 000 EUR
Hjalmar Munsterhjelm, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 500 EUR
Helmi Biese, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Wilho Sjöström, olja på duk, signerad och daterad 1908.
Klubbat pris
1 870 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Venny Soldan-Brofeldt, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
1 800 EUR
Ellen Thesleff, träsnitt, signerad.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
800 EUR
Yrjö Ollila, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
600 EUR
Klubbat pris
1 556 EUR
Utropspris
1 200 EUR
Ilmari Aalto, olja på pannå, signerad och daterad -22.
Klubbat pris
2 120 EUR
Utropspris
1 000 EUR
Berndt Lindholm, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 000 EUR
Atte Laitila, olja på pannå, signerad och daterad 1929.
Klubbat pris
1 010 EUR
Utropspris
500 EUR