1331917

Alannah Robins

(Irland)
Alannah robins, tusch på kakelplatta, 9 st, signerad a tergo ar 2014.

Alannah Robins, tusch på kakelplatta, 9 st, signerad a tergo AR 2014.

Utan titel, 15 x 15 cm.

Repor. Slitage.

Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Utdrag ur Lars Noréns dagbok "Skrev tre sidor innan jag gick ut. Passerade det lilla galleriet Detroit på min gata, såg några bilder uppställda i en svit, svarta tuschrörelser på små kakelplattor med en inre berättelse som jag inte förstod men som började fascinera mig. Utställningen heter Migrant och bilderna är skapade av en irländska."...
"Jag frågade vad bilderna kostade och om jag får köpa dem. Hon blev osäker på priset - mellan 800 och 1000. Jag reserverade åtta bilder och skall på tillbaka imorgon och se noggrannare på dem. Det är vernissage då, men den undviker jag."

Klubbat pris
6 200
601
677
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (34 bud)
11
17 okt 17:38
6 200 SEK
12
17 okt 17:38
6 000 SEK
12
17 okt 13:57
5 700 SEK
10
17 okt 13:57
5 500 SEK
12
17 okt 13:57
5 200 SEK