Kan inte nå servern

LARS NORÉN – TING

Online only auktionen “LARS NORÉN – TING” - En historiskt betydande auktion som inkluderade Lars Noréns ikoniska svarta skrivmaskin, ett skrivbord där många pjäser färdigställdes, en älskad Bianchi-cykel, en komplett musiksamling, ett stort fotografi signerat konstnären Maria Miesenberger, designstolar och mycket mer.⁠⁠

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober
Öppettider Västberga Allé 3 Måndag 10–17, tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Om Lars Norén Text av Maria Miesenberger
Utökad blädderbar katalog

 
170 föremål
Skrivbord, lackerad metall, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
27 200 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
Lars Valinger, betonghylla, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Bordslampa, "Tangola", Habitat, Kina.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
500 SEK
Skåp, plåt med nätgaller, samtida produktion.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
Bianchi, racercykel, Italien 1973-74.
Klubbat pris 
37 500 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Johan Linton, "Caravaggio", vilstol, Källemo, 1998-2002.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris 
15 000 SEK
Pall, industrimodell, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Helmut Starke, "Frankfurt chair", stolar, ett par.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris 
800 SEK
David Weeks, fåtölj, "Semana Chair No. 501", Habitat.
Klubbat pris 
7 400 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Stol, industrimodell, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Broste Copenhagen, dagbädd, Danmark.
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Dagbädd, trä, Sydostasien.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Däckstol, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Flexform, fåtölj, "Bob", efter 1997.
Klubbat pris 
10 100 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
Däckstol, möjligen Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Matbord, R.O.O.M, samtida produktion.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Omklädningsskåp, Rosengrens, Göteborg, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 700 SEK
Utropspris 
8 000 SEK
Maria Miesenberger, fotografi signerat och numrerat 3/3 a tergo.
Klubbat pris 
136 000 SEK
Utropspris 
100 000 SEK
Cato Lein, fotografi, 3 st.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Vilstol, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 923 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Golvlampa, industrimodell, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 100 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Stina Lindholm, bänk, "Arkad", Skulpturfabriken.
Klubbat pris 
22 550 SEK
Utropspris 
8 000 SEK
Stina Lindholm, bänk, "Nona", Skulpturfabriken.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Balja, zink.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Ytterfoder, ett par, samtida produktion.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Ytterfoder, ett par, samtida produktion.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Ytterfoder, samtida produktion.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Morten Krogvold, fotoreproduktioner, 12 st, 1988.
Klubbat pris 
2 601 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Lars Noréns samling litteratur om Martin Heidegger, 31 volymer.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, papper, signerad, utförd 2007.
Klubbat pris 
8 400 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
Peter Tillberg, kol på papper, signerad.
Klubbat pris 
17 200 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Tidskrift, "Dödens Nyheter", nr 1, 1979.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris 
800 SEK
Geneviève Naylor, fotografi signerad a tergo.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Tintin, 6 st tidningar, Hergé.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Utställningsaffischer, 4 st.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris 
500 SEK
Lars Noréns kompletta musik-samling, cirka 480 delar.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Album med 9 st tuschstenar, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Ann-Charlotte Ohlén, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
Omklädningsskåp, industridesign, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
IKEA, uppläggningsfat, porslin, 2000-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
800 SEK
Peter Tillberg, akvarell på papper, signerad och daterad 1974.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Teateraffischer, 3 st, Lars Norén.
Klubbat pris 
4 300 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Teateraffischer, 3 st, Lars Norén.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Teateraffischer, 3 st, Lars Norén.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Teateraffischer, 4 st, Lars Norén.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Teateraffischer, 3 st, Lars Norén.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Okänd konstnär, fotografi, 16 st.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
800 SEK
Okänd konstnär, fotografi 5 st.
Klubbat pris 
3 900 SEK
Utropspris 
800 SEK
Teateraffischer, 3 st, bland annat Lars Norén.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris 
800 SEK
Tom Benson, fotografi med copyrightstämpel a tergo.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Inger Hammarstedt, fotografi.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Patrik Gunnar Helin, fotografi, 3 st.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Okänd konstnär, fotografi, signerat Per Matz, 2008.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Oliver Mark, fotografi med copyrightstämpel a tergo.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Teateraffisch, Lars Norén, signerad.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Okänd konstnär, fotografi, 2 st.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Affisch, Lars Norén, "Väcker dramatiken.", DN.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
800 SEK
Tom Benson, fotografi, 4 st, med copyrightstämpel a tergo.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Vägghylla, samtida produktion.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Ramar, 3 st, trä, 1900-talets sista kvartal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
500 SEK
Skulptur, ostform, allmoge, samt skål.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Spegel, Sjögren & Ahlberg, Stockholm, 1900-tal.
Klubbat pris 
11 600 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Sidobord, ett par, samtida produktion.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
Jonas Bohlin, takarmatur, "Galax", Örsjö Industri AB, 1999.
Klubbat pris 
10 100 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Stina Lindholm, bord, enligt uppgift Skulpturfabriken.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris 
4 000 SEK