Kan inte nå servern

August Strindberg

(Sverige, 1849-1912)
August Strindberg
(Sverige, 1849-1912)

"Dödsdansen", August Strindberg, maskinskrivet manus för uppsättning regisserad av Lars Norén, Dramaten, 1993.

Maskinskrivet manus. Inbundet. Försättsbladet med namnteckning Lars Norén. 30 x 21 cm.

Lars Norén regidebuterade med denna uppsättning av Strindbergs intensiva äktenskapsdrama, där Marie Göranzon och Jan Malmsjö spelade huvudrollerna. Uppsättningen, som hade premiär 1993, blev en stor succé som gavs 141 gånger på Dramaten och på turné. Det finns också en TV-version av föreställningen, gjord av Lars Norén och Torbjörn Ehrnvall.

Obetydligt ytslitage.

Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Övrig information

Ur Lars Noréns dagboksanteckningar: "Charly ringde mig igår. Han sa att han satt på caféet inne på gallerian till NK, där vi brukade sitta när vi gjorde vår första produktion tillsammans, Dödsdansen på Dramaten, någon gång i början av 1990-talet." ...
"Det slog mig i morse att jag snart har regisserat i trettio år; en verksamhet som började med paret Malmsjö Göranzon i Dödsdansen på Dramaten, när det nu var."

Formgivare

August Strindberg var en av Sveriges största författare, dramatiker och bildkonstnär. Han var en central gestalt i sin samtids kulturliv och som en konfliktsökande samhällskritiskt lagd person var han ständigt omdebatterad. Strindberg började måla redan som ung men gjorde ett uppehåll till in på 90-talet, när han kom att flitigt umgås med konstnärer både i Sverige och utomlands. Han utförde ett drygt hundratal målningar med vindpiskade hav, klippor, ovädershimlar och översvämningslandskap, han målade i breda drag med palettkniv i en återhållen, dramatisk färgskala och präglade av konstnärens starka temperament. Samtidigt ägnade han sig också åt modellering och hade en aktiv roll i konstdebatten. Han blev tidigt internationellt känd för hans verk, tankar och idéer. Strindberg var ständigt produktiv och banbrytande. Han var en god men opålitlig samhällsmedborgare som gjorde ombytligheten till en dygd. En reaktionär radikal. Representerad bland annat på Nationalmuseum, Nordiska museet och Thielska galleriet i Stockholm samt i många privatsamlingar.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
13 700
S
E
K
1 224
E
U
R
1 299
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (34 bud)
11
17 okt 2021 18:15
13 700 SEK
9
17 okt 2021 18:14
13 200 SEK
11
A
17 okt 2021 18:14
13 000 SEK
11
A
17 okt 2021 18:13
10 100 SEK
13
17 okt 2021 18:13
9 900 SEK
11
A
17 okt 2021 18:13
9 015 SEK
7
17 okt 2021 18:13
8 815 SEK
11
17 okt 2021 18:05
8 600 SEK
9
17 okt 2021 18:02
8 400 SEK
11
A
17 okt 2021 18:01
7 800 SEK
9
17 okt 2021 18:01
7 600 SEK
11
A
17 okt 2021 17:58
6 700 SEK
12
17 okt 2021 17:58
6 500 SEK
11
17 okt 2021 17:19
6 300 SEK
9
A
17 okt 2021 17:19
6 100 SEK
9
A
17 okt 2021 14:53
6 000 SEK
10
17 okt 2021 14:53
5 800 SEK
9
A
17 okt 2021 14:52
5 600 SEK
10
17 okt 2021 14:52
5 400 SEK
9
16 okt 2021 19:01
5 200 SEK
8
A
16 okt 2021 18:43
5 000 SEK
8
14 okt 2021 15:44
3 950 SEK
7
A
14 okt 2021 15:44
3 750 SEK
7
12 okt 2021 21:26
3 605 SEK
6
A
12 okt 2021 21:26
3 405 SEK
6
10 okt 2021 22:31
3 401 SEK
5
10 okt 2021 17:51
3 201 SEK
1
A
10 okt 2021 9:12
3 001 SEK
4
10 okt 2021 9:12
2 900 SEK
1
A
9 okt 2021 19:18
2 700 SEK
3
9 okt 2021 19:18
2 500 SEK
1
A
9 okt 2021 10:45
2 200 SEK
2
9 okt 2021 10:45
2 000 SEK
1
8 okt 2021 20:02
1 500 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Andra har även tittat på
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?