1338788

Omklädningsskåp, Rosengrens, Göteborg, 1900-tal.

Omklädningsskåp, rosengrens, göteborg, 1900-tal.

Lackerad och patinerad metall, fyra skåpsektioner med dörrar på ben, hyllor invändigt, brickmärkt, höjd 190,5 cm, bredd 124 cm, djup 35,5 cm.

Slitage, rost, smärre skador, ett ben kraftigt böjt, kompletterade skruvar, krok och hyllor.

Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Övrigt

Ur Lars Noréns dagboksanteckningar: "Metallskåpet som jag köpte på en auktion efter en fiskare i Fårösund där ett helt liv såldes på några korta timmar, det skåpet står fortfarande kvar utanför smedjan. Mikaels flyttmän dök aldrig upp."

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Klubbat pris
7 700
746
841
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
17 okt 15:26
7 700 SEK
17 okt 15:25
7 500 SEK
17 okt 15:25
7 400 SEK
13 okt 19:05
7 200 SEK
13 okt 19:05
7 000 SEK