1342930

Peter Tillberg

(Sverige, 1946-2016)

Peter Tillberg, akvarell på papper, signerad och daterad 1974.

Dedikerad till Lars från Peter Tillberg. Omslagsbild till Lars Noréns diktsamling "Dagliga och nattliga dikter", 1974. Troligen inspirerad av Peters målning "Om stenarna kunde berätta". 24 x 17 cm.

Ej examinerad ur ram.

Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Övrigt

Peter Tillbergs verk/bilder/spår återkommer här och där hemma hos Lars, både på Gotland och i lägenheterna i Stockholm. Peter var scenograf till urpremiären av Lars pjäs Fursteslickaren (regi Donya Feuer) på Dramaten, 1973. Peter gjorde också scenografin till Orestes, regi Susanne Osten.

Klubbat pris
17 500
1 696
1 910
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (32 bud)
8
17 okt 18:17
17 500 SEK
9
17 okt 18:17
17 000 SEK
8
17 okt 18:16
16 000 SEK
17 okt 18:16
15 500 SEK
8
17 okt 18:00
13 500 SEK