1331924

Peter Tillberg

(Sverige, 1946-2016)
Peter tillberg, kolteckningar, 2 st, signerade och daterade 1980.

Peter Tillberg, kolteckningar, 2 st, signerade och daterade 1980.

Utan titel, 49 x 64,5 cm
Utan titel, 64,5 x 49 cm

En ram utan glas. Hårt slitage. Färgbortfall. Hål.

Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Ur Lars Noréns dagboksanteckningar: "Alla manuskript fyllda av död. Pulvis et umbra, utan mening. Jag tog med mig fotoalbum, mors sysekretär, några tavlor av Peter Tillberg, ett stort kuvert på vilket det stod skrivet: Britts brev, och en del annat."

Klubbat pris
10 500
1 017
1 146
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (33 bud)
12
17 okt 17:52
10 500 SEK
14
17 okt 17:52
10 000 SEK
12
17 okt 17:52
10 000 SEK
14
17 okt 17:51
9 400 SEK
13
17 okt 17:47
9 200 SEK