1338570

Charles and Ray Eames

(USA, 1907-1978)
Charles & ray eames, stol, "dss", herman miller, 1950-60-tal.

Charles & Ray Eames, stol, "DSS", Herman Miller, 1950-60-tal.

Blå glasfibersits med benställning av förkromade stålrör, sitthöjd ca 45 cm.

Slitage. Rostangrepp. Märken. Senare benställning.

Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Klubbat pris
5 900
574
648
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (29 bud)
9
17 okt 12:00
5 900 SEK
11
17 okt 12:00
5 700 SEK
11
17 okt 7:30
5 200 SEK
9
17 okt 7:30
5 000 SEK
9
16 okt 8:35
4 500 SEK