Kan inte nå servern

LARS NORÉN – TING

Online only auktionen “LARS NORÉN – TING” - En historiskt betydande auktion som inkluderade Lars Noréns ikoniska svarta skrivmaskin, ett skrivbord där många pjäser färdigställdes, en älskad Bianchi-cykel, en komplett musiksamling, ett stort fotografi signerat konstnären Maria Miesenberger, designstolar och mycket mer.⁠⁠

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober
Öppettider Västberga Allé 3 Måndag 10–17, tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Om Lars Norén Text av Maria Miesenberger
Utökad blädderbar katalog

 
170 föremål
Affisch, Lars Norén, "Väcker dramatiken.", DN.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
800 SEK
Agfa Isolette III, krom, 6 x 6 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Album med 9 st tuschstenar, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Andreas Bozarth Fornell, sideboard, samtida produktion.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris 
7 000 SEK
Ann-Charlotte Ohlén, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
Balja, zink.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Bianchi, racercykel, Italien 1973-74.
Klubbat pris 
37 500 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Bokhylla, metall, samtida produktion.
Klubbat pris 
7 700 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Bordsklocka, väderstation samt tre pennor.
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
Bordslampa, "Tangola", Habitat, Kina.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
500 SEK
Broste Copenhagen, dagbädd, Danmark.
Klubbat pris 
9 300 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Canon EOS 300.
Klubbat pris 
1 850 SEK
Utropspris 
500 SEK
Canon EOS 3000N.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris 
500 SEK
Canon EOS 500N.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
800 SEK
Cato Lein, fotografi, 3 st.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Cesons Guldvaru AB, skål, silver, Göteborg, 1979.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
500 SEK
Copula, silver, två armband och en ring.
Klubbat pris 
8 400 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Dagbädd, trä, Sydostasien.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
David Weeks, fåtölj, "Semana Chair No. 501", Habitat.
Klubbat pris 
7 400 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Däckstol, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Däckstol, möjligen Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 700 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Flaskhållare, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris 
500 SEK
Flexform, fåtölj, "Bob", efter 1997.
Klubbat pris 
10 100 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
Florett, 1900-talets mitt och spatserkäpp.
Klubbat pris 
17 750 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Garderob, samtida produktion.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
Geneviève Naylor, fotografi signerad a tergo.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Georg Jensen, nyckelförvaring, Danmark, samtida produktion.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Golvlampa, industrimodell, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 100 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Hay, hylla, "Woody", samtida produktion.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Helena Bloom, vägghyllor, 5 st, industridesign, 2000-tal.
Klubbat pris 
6 950 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Helmut Starke, "Frankfurt chair", stolar, ett par.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris 
800 SEK
Hylla, grålackerad metall, samtida produktion.
Klubbat pris 
8 300 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
IKEA, uppläggningsfat, porslin, 2000-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
800 SEK
Inger Hammarstedt, fotografi.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Johan Linton, "Caravaggio", vilstol, Källemo, 1998-2002.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris 
15 000 SEK
Jonas Bohlin, takarmatur, "Galax", Örsjö Industri AB, 1999.
Klubbat pris 
10 100 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Klappstolar, 5 stycken.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Koffert, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
Lampskärm/taklampa, förzinkad kopparplåt, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 100 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Lars Noréns kompletta musik-samling, cirka 480 delar.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Lars Noréns samling litteratur om Martin Heidegger, 31 volymer.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Lars Valinger, betonghylla, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Linda Farrow, glasögon.
Klubbat pris 
5 301 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Lådhurts, samtida produktion.
Klubbat pris 
9 700 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Maria Miesenberger, fotografi signerat och numrerat 3/3 a tergo.
Klubbat pris 
136 000 SEK
Utropspris 
100 000 SEK
Matbord, R.O.O.M, samtida produktion.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Matbord, betong, samtida produktion.
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Metallådor, 14 st, samtida produktion.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Metallådor, 3 st, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 400 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Morten Krogvold, fotoreproduktioner, 12 st, 1988.
Klubbat pris 
2 601 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Okänd konstnär, fotografi 5 st.
Klubbat pris 
3 900 SEK
Utropspris 
800 SEK
Okänd konstnär, fotografi, 16 st.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris 
800 SEK
Okänd konstnär, fotografi, 2 st.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris 
2 500 SEK
Okänd konstnär, fotografi, signerat Per Matz, 2008.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, papper, signerad, utförd 2007.
Klubbat pris 
8 400 SEK
Utropspris 
2 000 SEK
Oliver Mark, fotografi med copyrightstämpel a tergo.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
3 000 SEK
Omklädningsskåp, Rosengrens, Göteborg, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 700 SEK
Utropspris 
8 000 SEK
Omklädningsskåp, industridesign, 1900-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris 
6 000 SEK
Pall, industrimodell, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Pall, industrimodell, 1900-tal.
Klubbat pris 
8 600 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Parex, lampa, industridesign, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris 
1 500 SEK
Patrik Gunnar Helin, fotografi, 3 st.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
5 000 SEK
Peter Tillberg, akvarell på papper, signerad och daterad 1974.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Peter Tillberg, kol på papper, signerad.
Klubbat pris 
17 200 SEK
Utropspris 
4 000 SEK
Radio & CD-spelare, 2000-tal.
Klubbat pris 
9 988 SEK
Utropspris 
800 SEK
Ralph Lauren Polo, solglasögon.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
800 SEK
Ramar, 2 st, metall, samtida.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris 
800 SEK