Peter Tillberg

(Sverige, 1946-2016)
Peter Tillberg
(Sverige, 1946-2016)

Peter Tillberg, kolteckningar, 2 st, signerade och daterade 1980.

Utan titel, 49 x 64,5 cm
Utan titel, 64,5 x 49 cm

En ram utan glas. Hårt slitage. Färgbortfall. Hål.

Visning 13–17 oktober, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet onsdag–fredag 11–17, lördag–söndag 11–16

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 21 oktober

Öppettider Västberga Allé 3
Måndag 10–17, Tisdag 10–19, onsdag–fredag 10–17, lördag 11–15, söndag: stängt

Ur Lars Noréns dagboksanteckningar: "Alla manuskript fyllda av död. Pulvis et umbra, utan mening. Jag tog med mig fotoalbum, mors sysekretär, några tavlor av Peter Tillberg, ett stort kuvert på vilket det stod skrivet: Britts brev, och en del annat."

Konstnär

Tillberg, Peter (1946-2016) Svensk målare, grafiker och skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1964-1969. Han tog fasta på det fotorealistiska måleriet och dess möjligheter att användas i samhällsdebatten. Han återgav verkligheten precis som han såg den. Hörnan av ett bostadshus, utan liv, tyst och grått uttrycker samma ödsliga tristess som den tomma villagatan under molntunga skyar som de förstelnade skolbarnen i ”Är du lönsam lille vän”. Den målningen gjorde honom berömd. I Tillbergs bilder finns en surrealistisk underfundighet som påminner om Magrittes. Under senare delen av 70-talet blev han intresserad av geologiska motiv. De stenar han med ömhet avbildar visar en oändlig formrikedom. Under en lång period arbetade han endast med kolkrita. Senare har han återgått till en stark färgskala med bl.a. motiv från Provence. Har även skulpterat i olika material bl.a. frigolit och metall.

Klubbat pris
10 500
932
982
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (33 bud)
12
17 okt 2021 17:52
10 500 SEK
14
17 okt 2021 17:52
10 000 SEK
12
17 okt 2021 17:52
10 000 SEK
14
17 okt 2021 17:51
9 400 SEK
13
17 okt 2021 17:47
9 200 SEK
12
17 okt 2021 17:47
9 000 SEK
12
17 okt 2021 17:36
8 400 SEK
11
17 okt 2021 17:22
8 200 SEK
12
17 okt 2021 17:22
8 000 SEK
11
17 okt 2021 17:21
7 200 SEK
12
17 okt 2021 17:21
7 000 SEK
11
17 okt 2021 17:20
6 200 SEK
12
17 okt 2021 17:20
6 000 SEK
11
17 okt 2021 17:20
5 800 SEK
12
17 okt 2021 17:20
5 600 SEK
11
17 okt 2021 16:34
5 400 SEK
10
16 okt 2021 11:41
5 200 SEK
9
12 okt 2021 23:24
5 000 SEK
8
12 okt 2021 23:24
4 800 SEK
8
12 okt 2021 20:24
4 200 SEK
12 okt 2021 20:24
4 000 SEK
8
12 okt 2021 20:24
4 000 SEK
12 okt 2021 19:32
3 200 SEK
10 okt 2021 15:06
3 000 SEK
9 okt 2021 19:29
2 800 SEK
9 okt 2021 9:15
2 600 SEK
9 okt 2021 9:15
2 400 SEK
9 okt 2021 9:15
2 400 SEK
8 okt 2021 16:46
2 200 SEK
8 okt 2021 16:45
2 000 SEK
8 okt 2021 16:45
2 000 SEK
8 okt 2021 15:15
1 800 SEK
8 okt 2021 15:02
500 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63