Brita Flander

(Finland, Född 1957)
Brita Flander
(Finland, Född 1957)

Brita Flander, glasskulptur, "Red", unik, ur "Serafimer"-serien, signerad B. Flander / US. Notsjö Nuutajärvi 1995.

Rubinglas, fritt blåst, handdrivet. Ställ i akryl. Längd 81 cm.
Glasblåsare Unto Suominen.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Brita Flander: "I pjäsens utformning kommer det vackraste av glasblåsningen fram. Det heta glaset formas mot luftdraget och man ser hur vingen försökt växa ytterligare men riktningen blåsaren upprätthållit på snurrandet i drivningens slutskede syns genom att den ena sidan svalnat fortare och glaset slutat tänjas, men på den andra sidan fanns det ännu vilja i glaset. Det är fysikens lag i sin vackraste form.
Färgen är det finaste som finns i glasfärgskalan, Gold Ruby, Kultarubiini, Rubinglaset. Reseptet till mängen (glasmassan) som används för tillverkningen av denna pjäs kommer ur reseptböckerna på Notsjö Glasbruk där pjäsen är tillverkad. Den är blåst av Unto Suominen, en exceptionell hantverkare som aldrig lade upp gränser för det möjliga utan utgick från att allt kan lösas. Det var ett privilegium att som formgivare fått arbeta med en person som Unto Suominen."

Galleri Amfora, Seinäjoki år 2011
Art Gallery Alm, Lovisa konstcentrum Almska Gården år 2013

Serafimer-seriens konstglas i blått och vitt finns på Talludden, den finländska presidentens tjänstebostad.
Glasblåsare Unto Suominen erhöll Finlandspriset år 2002.

Utropspris
1 500 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492