Bukowskis & Marimekko – the artists who shaped us

Det finska designhuset Marimekko fyller 70 år 2021. För att fira konstnärerna som hjälpte till att forma företagets designspråk, kuraterade de en unik jubileumsauktion av vintageklänningar och originalkonstverk i ett exklusivt samarbete med Bukowskis.

’The Artists Who Shaped Us’ är en onlineauktion som innehåller konstverk, möbler och textilier från några av de mest framstående konstnärerna och kreatörerna från Finland och Sverige som har arbetat med Marimekko genom företagets 70-åriga historia. Det noggrant handplockade urvalet av vintageklänningar innehåller ett antal ikoniska stilar från olika årtionden. En särskild höjdpunkt i auktionen är en unik kjol som designats av Marimekko-grundaren Armi Ratia. Kjolen skapades till Ratias dotter, som fick den av sin mamma på 1950-talet.

Läs mer om samarbetet

Läs en personlig intervju med Astrid Sylwan

Läs en personlig intervju med Björn Dahlström

Läs en personlig intervju med Erja Hirvi

34 föremål
Paavo Halonen, "Himmels tyngd".
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
800 EUR
Astrid Sylwan, "Irrbloss".
Klubbat pris
6 700 EUR
Utropspris
7 000 EUR
Armi Ratia, "Witch" kjol, unik, Marimekko, 1950-tal.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
250 EUR
Erja Hirvi, "Växt".
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
2 500 EUR
Marjaana Virta, "Kanteletar".
Utropspris
500 EUR
Jenni Tuominen, "Ponnyer".
Utropspris
2 000 EUR
Paavo Halonen, "The Cloudbuster".
Utropspris
800 EUR
Astrid Sylwan, "Vattenblänk",
Klubbat pris
7 400 EUR
Utropspris
7 000 EUR
Paavo Halonen, "Incomplete".
Utropspris
800 EUR
Jenni Tuominen, "Golden Girl".
Utropspris
1 600 EUR