Brita Flander

(Finland, Född 1957)
Brita Flander
(Finland, Född 1957)

Brita Flander, glasskulptur, "Eclipse forever", signerad B.F/U.S. Notsjö Nuutajärvi 1990.

Svart glas, fritt blåst och handdrivet, brättet med ett fladderimiterande parti. Diameter 44,5 cm.
Glasblåsare Unto Suominen, Notsjö.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Proveniens

Brita Flander: "Det svarta fatet där två kroppar sammanförs var min inkörsport till Marimekko. Det tillverkades aldrig för försäljning, men det är en väsentlig del av vårt rätt långa samarbete under Kirsti Paakkanens tid, då jag också fick utveckla flere serier av föremål som sedermera även hittas i viktiga internationella samlingar såsom Musée d’Art Decoratif, Paris, Royal Victoria and Albert Museum, London, Nationalmuseet, Stockholm m.fl.
Detta fat, "Eclipse forever", ser ut att ha en defekt. Det är det inte. Det är ett livfullt fladder på en liten sektion av ytterkanten som för oss in i materialets magi. Att glaset som material aldrig stelnar. Det flyter i all evighet men måste ses i ett tidsperspektiv av miljoner år. Så vackert utryckte sej Gunnel Nyman om det material hon älskade över allt annat.
Fatet är tillverkat av en smulten mäng (massa) av svart glas som innehåller både kobolt och mangan för sin djupa, vackra svarta färg."

Glasblåsare Unto Suominen erhöll Finlandspriset år 2002.

Utropspris
1 200 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492