Armi Ratia (Airaksinen)

(Finland, 1913-1979)
Armi Ratia (Airaksinen)
(Finland, 1913-1979)

Armi Ratia, "Witch" kjol, unik, Marimekko, 1950-tal.

Mönster: överblivna restbitar
Storlek ca XS-S
Material: 100% bomull.

Denna unika Witch-förklädeskjol designades av Marimekkos grundare Armi Ratia. Kjolen tillverkades av restbitar på Marimekkos textiltryckeri i Helsingfors och gavs avsiktligen en lite sliten look.
Armi Ratia beställde kjolen till sin dotter, Eriika Gummerus, för en roll i en privat familjeteaterpjäs i mitten av 1950-talet. Gummerus minns fortfarande kjolen: ”Jag var ungefär 8 år gammal och spelade häxan i pjäsen, som utspelade sig i vårt hem i Brunnsparken i Helsingfors. Scenen inrättades i familjen Ratias vardagsrum, där strikta regler gällde för hur man skulle uppföra sig. Armi var alltid entusiastisk över våra pjäser och ordnade med kostymerna tillsammans med sömmerskorna på Marimekkos fabrik.”

Helhetsintrycket är mycket gott.

På Marimekko var Armi Ratia (1912–1979) textilkonstnär, verkställande direktör, kreativ chef, publicitetsguru och inspirationskälla. Hon hade en otrolig förmåga att tolka tidens stämning och förutse framtida trender. Hon var även ett geni på att identifiera talang och hitta sätt att förverkliga även de vildaste, mest fantasifulla idéerna.

Utropspris
250 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492