Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Astrid Sylwan

(Sverige, Född 1970)
Astrid Sylwan
(Sverige, Född 1970)

Astrid Sylwan, "Irrbloss".

Sign. Förlaga Marimekko 2010. Olja på duk, uppfodrad på papp 95 x 90 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Sylwan, Astrid f. 1970 i Antwerpen. Svensk konstnär verksam i Stockholm. Utbildad vid Konstfack, där hon tog sin examen i fri konst 2005. Astrid Sylwan arbetar med ett färgstarkt abstrakt och storskaligt måleri. . Konstkritikern Sophie Allgårdh beskriver hennes måleri så här, i katalogen Lately från 2010: "På storskaliga dukar gestaltar hon en upprymd livskänsla och berusning under skarpt ljussatta dagar. Röda, rosa och orange klanger slungas mot transparenta hinnor i grönt och lysande havsblått. Någon gång drar ett solgult stråk genom i bilden, som i nästa stund kan stegras till frätgult. Med spacklar och gummiskrapor framkallas fint skiktade slöjor och tydliga upphöjningar eller vallar av ansamlad färg på duken.”

Utropspris
7 000 EUR