Modern Art Online

I temaauktionen Modern Art Online presenteras ett kurerat urval verk av konstnärer verksamma under 1900-talet, där starka kompositioner och djärva uttryck dominerar. Auktionen bjuder på intressanta målningar, grafik och skulptur.
Bland konstnärer som finns representerade i auktionen återfinns bland annat Olle Baertling och Isaac Grünewald. Ur Halmstadgruppen erbjuds verk av Sven Jonson. Auktionen bjuder även på grafik av internationella namn som Pablo Picasso och Roberto Matta. Temaauktionen inkluderar även en mycket intressant komposition av Torsten Renqvist. Bland andra svenska folkkära konstnärer syns verk av Gösta-Adrian Nilsson, Nils von Dardel, Sven "X:et" Erixon och Agnes Cleve.

53 föremål
Peter Dahl, akvarell, signerad.

Utropspris
30 000 SEK
Carl Birger Höög, olja på duk.

Utropspris
13 000 SEK