1355776

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, vas, fajans, gustavsbergs studio.

Stig Lindberg, vas, fajans, Gustavsbergs studio.

Vas med bukig form. Handmålad polykrom dekor av blomster och blad. Fajansmålare Marianne Preissler. Signerad med studiohanden och numrerad. Höjd 43,5 cm.

Krackelyr. Större lagning vid mynning med retuschering.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
2 500 SEK
Rekommendationer