Ytterfoder, 2 st, keramik, signerade AS. Finland 1900-talets senare hälft.

Den lägre krukans höjd 13,5 cm, diameter 20 cm, mynningens inre mått 16,5 cm (på bilden, den till vänster).
Den högres höjd 14 cm, diameter 18 cm, mynningens inre mått 14,5 cm.

Åldersrelaterat slitage. Bruksskick.

Klubbat pris
90
929
103
Utropspris
150 EUR
Budhistorik (4 bud)
29 jun 2022 14:54
90 EUR
29 jun 2022 14:54
85 EUR
27 jun 2022 23:00
80 EUR
25 jun 2022 22:03
50 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13