Arne Jones E1299

Dräktväskor, 2 st, allmoge, 1800-talets andra hälft, Dalarna, samt Hälsingland, 1900-talets mitt

Textil och naturfärgat skinn broderad dekor av blommor mot röd grund bär monogram "A-E-D". Respektive svart textil, svart skinn och mässing. Dekor av tygapplikationer och tenntråd. Höjd 28-34 cm.

Slitage. Smärre skador.

300
28
33
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
27 jun 2022 13:09
300 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13