Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Modern Silver F764
Auktion:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auktion:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Axel Einar Hjorth, bord, "Masonite", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Stomme av lackerad björk. Skiva av bemålad masonit. Brickmärkt. Längd 95 cm. Bredd 60 cm. Höjd 73 cm.

Slitage. Märken. Renoverade.

Litteratur

Avbildad i NKs katalog från 1930-talet.

Formgivare

Axel Einar Hjorth räknas som en av Sveriges mest betydande möbelformgivare under 1920- och 30-talet. Hjorths tidiga arbetsgivare var bland annat Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och Stockholms Hantverksförening. Det stora genombrottet kom som chefsarkitekt för Nordiska Kompaniet, en post som han tillträdde 1927 och innehade fram till 1938. Hjorths första större uppdrag blev Nordiska Kompaniets påkostade monter på världsutställningen i Barcelona år 1929, för att därefter medverka vid flertalet större internationella utställningar under det efterföljande decenniet. 1929 bryter Hjorth också ny mark och formger den första serien rustika möbler i syrbetsad furu, de så kallade sportstugemöblerna som fick namn som "Lovö", "Utö" och "Sandhamn" efter öarna i Stockholms skärgård.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 700
S
E
K
455
E
U
R
521
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
9
8 jul 2022 15:19
4 700 SEK
10
A
8 jul 2022 15:18
4 500 SEK
9
8 jul 2022 15:18
4 400 SEK
10
7 jul 2022 23:33
4 200 SEK
9
A
7 jul 2022 23:33
4 000 SEK
10
7 jul 2022 23:33
4 000 SEK
9
5 jul 2022 23:35
3 250 SEK
6
A
5 jul 2022 23:35
3 050 SEK
6
A
5 jul 2022 11:39
2 600 SEK
8
5 jul 2022 11:39
2 400 SEK
6
4 jul 2022 23:18
2 200 SEK
4
4 jul 2022 0:12
2 000 SEK
7
2 jul 2022 13:03
1 900 SEK
6
2 jul 2022 11:44
1 800 SEK
5
2 jul 2022 10:49
1 700 SEK
4
2 jul 2022 8:07
1 500 SEK
3
2 jul 2022 0:48
1 000 SEK
2
1 jul 2022 20:30
500 SEK
1
1 jul 2022 16:47
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Simon Lundberg
Stockholm
Simon Lundberg
Värderare
+46 (0) 739 16 36 13

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice