Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

Axel Einar Hjorth, bord, "Masonite", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Stomme av lackerad björk. Skiva av bemålad masonit. Brickmärkt. Längd 95 cm. Bredd 60 cm. Höjd 73 cm.

Slitage. Märken. Renoverade.

Avbildad i NKs katalog från 1930-talet.

Formgivare

Klubbat pris
4 700
417
435
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
9
8 jul 2022 15:19
4 700 SEK
10
8 jul 2022 15:18
4 500 SEK
9
8 jul 2022 15:18
4 400 SEK
10
7 jul 2022 23:33
4 200 SEK
9
7 jul 2022 23:33
4 000 SEK
10
7 jul 2022 23:33
4 000 SEK
9
5 jul 2022 23:35
3 250 SEK
5 jul 2022 23:35
3 050 SEK
5 jul 2022 11:39
2 600 SEK
8
5 jul 2022 11:39
2 400 SEK
4 jul 2022 23:18
2 200 SEK
4 jul 2022 0:12
2 000 SEK
2 jul 2022 13:03
1 900 SEK
2 jul 2022 11:44
1 800 SEK
2 jul 2022 10:49
1 700 SEK
2 jul 2022 8:07
1 500 SEK
2 jul 2022 0:48
1 000 SEK
1 jul 2022 20:30
500 SEK
1 jul 2022 16:47
300 SEK

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13