Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Medaljongerna", rölakan, ca 124 x 39 cm, signerad MMF.

Komponerad 1926, tillverkad före 1942.

Obetydligt ytslitage.

Jämför Små vävnader från Märta Måås-Fjetterström, färgplansch 3; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna – det är jag, 100 år av textil konst – sedan 1919, Märta Måås–Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019,
färgplansch sid 98.

Formgivare

Klubbat pris
16 000
1 412
1 473
Utropspris
20 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
30 jun 2022 18:14
16 000 SEK
30 jun 2022 18:14
15 010 SEK
30 jun 2022 18:14
14 010 SEK
30 jun 2022 18:13
13 010 SEK
30 jun 2022 18:13
12 010 SEK
30 jun 2022 18:13
11 010 SEK
30 jun 2022 18:12
10 010 SEK
27 jun 2022 17:29
8 000 SEK
27 jun 2022 17:24
7 200 SEK
25 jun 2022 11:39
7 000 SEK
25 jun 2022 2:20
6 500 SEK
24 jun 2022 7:44
6 000 SEK
23 jun 2022 10:59
5 000 SEK
23 jun 2022 9:19
300 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58