Mistlur, "Tyfon", Kockums Mek. Verkstad, Malmö, 1900-talets första hälft.

Mässing. Handtag av trä. Plakettmärkt. Höjd 60 cm.

Nya skruvar på handtag. Åldersrelaterat slitage. Smärre slitage.

"Tyfon" är en tryckluftsdriven signalanordning (mistlur) och uppfanns av Helge Rydberg omkring 1920.

Klubbat pris
410
4 621
428
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (13 bud)
27 jun 2022 12:13
410 EUR
25 jun 2022 19:07
390 EUR
22 jun 2022 20:08
370 EUR
22 jun 2022 18:09
350 EUR
22 jun 2022 18:09
320 EUR
22 jun 2022 18:09
300 EUR
22 jun 2022 18:09
280 EUR
22 jun 2022 18:09
260 EUR
22 jun 2022 17:05
240 EUR
22 jun 2022 17:05
220 EUR
22 jun 2022 17:04
200 EUR
22 jun 2022 17:04
190 EUR
22 jun 2022 15:20
180 EUR
Mikael Nygård
Mikael Nygård