Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Väggskåp och hylla, apoteksinredning, Sagu, Finland 1900-talets början.

Inredning beståede av två väggskåp med vitrindörrar samt tudelad hylla, ena med skåpdörrar nederst.
Det större väggskåpets mått: bredd 65 cm, djup 18 cm, höjd 89,5 cm. Med nyckel.
Det mindres mått: bredd 50 cm, djup 12 cm, höjd 56,5 cm. Saknar nyckel.
Hyllans totala bredd ca 187 cm.
Delen utan krön: bredd 72 cm, djup 20 cm, höjd 141 cm.
Delen med krön och pardörrar: bredd 118 cm, djup 22 cm, höjd 161 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Nyckel finns.

Sagu fick apotekstjänster fr o m år 1905 då Paimio apotek öppnade en filial i byn. Ett eget apotek öppnades år 1919. På det nuvarande apotekets hemsida syns bilder på möblerna i sin ursprungliga användning, Sauvon Apteekki, "Tietoja meistä" (Fakta om oss).

Klubbat pris
200
2 064
229
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (2 bud)
23 jun 2022 9:48
200 EUR
23 jun 2022 6:24
50 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13