Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Paavo Tynell, taklampa, K2-20. Idman, 1900-talets mitt.

Polerad mässing samt innerkupa i opalglas. Bär tillverkarens stämpel. Diameter 36 cm, total höjd ca 46 cm.

Ställvis slitage. Smärre skador. Anlupen. Dekorationen aningen intryckt. Nagg på glaskupan. Ej funktionstestad.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 350
E
U
R
14 135
S
E
K
1 533
USD
Utropspris
600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (27 bud)
8
4 jul 2022 20:21
1 350 EUR
7
4 jul 2022 20:20
1 300 EUR
8
A
4 jul 2022 20:20
1 253 EUR
8
4 jul 2022 20:20
1 250 EUR
7
A
4 jul 2022 20:19
1 200 EUR
8
4 jul 2022 20:19
1 200 EUR
7
4 jul 2022 20:19
1 130 EUR
8
4 jul 2022 20:19
1 080 EUR
5
A
4 jul 2022 20:19
1 030 EUR
7
4 jul 2022 20:19
1 005 EUR
5
A
4 jul 2022 20:18
970 EUR
7
4 jul 2022 20:18
950 EUR
5
A
4 jul 2022 20:18
770 EUR
7
4 jul 2022 20:18
750 EUR
5
A
4 jul 2022 20:18
650 EUR
7
4 jul 2022 20:18
630 EUR
5
A
4 jul 2022 20:18
610 EUR
7
4 jul 2022 20:18
590 EUR
5
4 jul 2022 10:49
570 EUR
6
4 jul 2022 5:07
550 EUR
5
2 jul 2022 10:44
530 EUR
2
A
1 jul 2022 20:48
510 EUR
4
1 jul 2022 20:48
500 EUR
2
A
1 jul 2022 1:00
460 EUR
3
1 jul 2022 1:00
440 EUR
2
28 jun 2022 20:04
420 EUR
1
27 jun 2022 20:39
400 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice