Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

Arne Norell, fåtöljer, ett par, "Sirocco", Norell Möbler, formgiven 1964.

Stomme av betsat trä, med sits, rygg och armlän med klädsel av skinn. Etikettmärkta, sitthöjd ca 40 cm, bredd ca 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Klubbat pris
12 500
1 186
1 357
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
28 jun 2022 21:05
12 500 SEK
28 jun 2022 21:05
12 000 SEK
28 jun 2022 18:01
10 500 SEK
22 jun 2022 7:18
10 000 SEK
21 jun 2022 18:34
300 SEK