Harriet Löwenhjelm

(Sverige, 1887-1918)
Harriet Löwenhjelm
(Sverige, 1887-1918)

Harriet Löwenhjelm, kol och akvarell.

Kolportör i småskogen. I. 53,5 x 41 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Kammarherre och officer Crispin Löwenhjelm (1892–1983), konstnärens yngsta bror;
därefter i arv inom familjen Löwenhjelm till 2021

Harriet Löwenhjelm har utfört tre verk på detta motiv av vilka de två övriga finns i Nationalmuseum, en odaterad och en daterad 1909 (utställning, Stockholm, Konstnärshuset, Grafikgalleriet, "Två grafiker från 1912, Harriet Löwenhjelm - Elsa Björkman-Goldschmidt", 1973, nr. 33 och 34, avbildad helsida samt Elsa Björkman-Goldschmidt, "Harriet Löwenhjelm Brev och dikter. Med teckningar av författarinnan”, 1932, avbildad) (se fig). Den aktuella akvarellen är utförd 1906 vilket visar att hon behandlade detta motiv redan tre år tidigare än den daterade akvarellen i Nationalmuseums samlingar. Kolportör (från franska colporteur) är en historisk benämning på kringresande bokförsäljare av religiös eller annan litteratur, inte sällan en predikant. Harriet Löwenhielm var djupt religiös, varför hon därför måste ha fascinerats av denna yrkesgrupp.

Utropspris
5 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801