Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

Gunnar Asplund, vägglampor, ett par, Asea.

Fäste av svartmålat aluminium. Kupor av lilatonat glas. Längd 40, höjd 25 cm.

Slitage. Senare målning. Ej funktionstestad.

Formgivare

Gunnar Asplund torde räknas som en av de mest betydande och ledande arkitekterna under mellankrigstiden, såväl i Sverige som internationellt. Asplund ses som en av de främsta företrädarna för 1920-talets nordiska klassicism, med Skandiateatern (1922) och Stockholms stadsbibliotek (1928) som framstående exempel. Han var också en av pionjärerna inom funktionalismen, som han introducerade i Sverige i och med Stockholmsutställningen 1930, där han var huvudarkitekt.

Utropspris
3 000 SEK