Förgylld brons. Oval vit marmorsockel kantad med vinrankor, fyra fötter i form av leijontassar. Kubformad bläck- och sanddosa, med kotteknopp på locket. I mitten på en kolonn står Frankrikes kejsare Napoleon I (1769 - 1821). Längd 22 cm, höjd 17,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Deltog i utställningen "Kullalla aateloidut"- förgylld brons från 1700-talet till 1900-talet 27.5 - 9.9.2007 Heinola konstmuseum Finland.