Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.

Sittande på dubbel lotustron i dhyanasana, med händerna i dhyana mudra hållandes en tiggarskål. Klädd i dhoti med fin ciscelering vid kanterna. Nedslagen blick och alvarsamt ansikte. Höjd 15,5 cm. Bottenplatta, bönerulle innuti.

Slitage. Tiggarskålen lös.

Proveniens

From the collection of Gustaf Kjerrulf (1861-1931), Valhallavägen 98, Stockholm, thence by descent within the family. Gustaf was a passionate collector of art and antiques.

Utropspris
30 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

34. Erik Höglund, spegel, Eriksmåla Glas, 1960-70-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
6 500

ditt bud
6 000

ditt bud
5 500

ditt bud
5 000

ditt bud
Aktuellt bud:
7 500 SEK