Asian Decorative Sale

Utforska ett utbud dekorativa föremål som visar bredden av asiatiskt konsthantverk och dess långa och fascinerande historia i temaauktionen Asian Decorative Sale – bjud på noggrant utvalda objekt från flera privata samlingar som fungerar väl i moderna liksom klassiska hem.

122 föremål
Karmstolar, ett par, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Böcker 2 st japan 18/1900-tal.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Boddhisattva, Kina, 1900-tal, sten.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ando Utagawa Hiroshige, färgträsnitt, Japan, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Okänd konstnär, färgpigment på pannå Indien, 1900-tal.
Klubbat pris
4 001 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skål Kina Kangxi /1662-1722) porslin.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ask med lock, porslin, troligen Mingdynastin.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skål, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvvas, porslin. Qingdynastin 1800-tal.
Klubbat pris
19 290 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
8 796 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Golvvaser, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 411 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Uppläggningsfat Kina Qianlong (1746-95) porslin.
Klubbat pris
2 611 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampa Kina 18/1900-tal porslin.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrikar, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Okänd konstnär 1800/1900-tal , tusch.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 108 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Stenarbeten, grön sten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vas, keramik, Vietnam, 1400-tal/1500-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Matta, semiantik Baotou, figural, ca 130 x 64 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 411 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Kōno Bairei, färgträsnitt, 16st, Japan, 1881-84.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Buddha, trä, Thailand, 1900-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
51 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ask med lock, Kina 1900-tal porslin.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bålskål, Kina, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skulptur, lergods. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Flaska, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Dekorelement, Kina, sen Qingdynasti, 18/1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skål, Kina, sen Qingdynasti 1800/1900-tal.
Klubbat pris
1 480 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vas, porslin, Kina, Kanton, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
3 560 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Miniatyrurnor, fyra stycken, porslin, Kina, 1800- och 1900-tal.
Klubbat pris
3 866 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Kanna, porslin. Thailand, Sawankhalok, 1300/1600-tal.
Klubbat pris
2 850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP/SIDEBOARD, alm. Korea, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Ljusstakar, ett par, Indien, 1900-tal.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 800 SEK
Klubbat pris
4 411 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fat, ett par, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 633 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Snusflaskor 16 st, Kina 18/1900-tal.
Klubbat pris
381 EUR
Utropspris
400 EUR
Figurin, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris
6 050 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Skål, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 755 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Thangka, bemålad duk, 1900-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1800-tal.
Klubbat pris
3 011 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Figurin, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 639 SEK
Utropspris
1 500 SEK