Buddha, trä, Thailand, 1900-tal.

Bemålat trä och lack med inläggningar av glas. Föreställande sittande Buddha klädd i draperad dräkt. Höjd 51 cm.

Slitage, sprickor.

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Specialist konsthantverk
+46 (0) 70 788 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
3 000 SEK