Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Modern Art Online

I temaauktionen Modern Art Online presenteras ett kurerat urval av konstnärer verksamma under 1900-talet, där starka kompositioner och djärva uttryck dominerar. Auktionen bjuder på intressanta målningar, grafik och skulptur.

Bland konstnärer som finns representerade i auktionen återfinns bland annat Olle Baertling och Isaac Grünewald. Ur Halmstadgruppen erbjuds verk av Sven Jonson, Axel och Erik Olson och Esaias Thorén. Temaauktionen inkluderar även flera Göteborgskolorister som Ivan Ivarson, Erling Ärlingsson, Ragnar Sandberg och Carl Kylberg. Bland andra svenska folkkära konstnärer syns verk av Lennart Jirlow, Madeleine Pyk och Bengt Lindström.

Modern art online omfattar omkring 90 verk av såväl svensk som internationell konst.

46 föremål
Nils Nilsson, olja på duk.
Nils Nilsson, olja på duk.
Utropspris
6 000 SEK