Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Utagawa Kunisada (Toyokuni III)

(Japan, 1786-1865)
(Japan, 1786-1865)

Utagawa Kunisada, färgträsnitt, triptyk, Japan, 1800-talets mitt.

Hovdamer och tjänare på pråm med uppträdande apa, sk (saru-mawashi). Daterad 1843-45. Tre vetrikala ôban: 37 x 76 cm (dagermått).

Blekt. Missfärgningar. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
4 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13