Japan – The land of the Rising Sun

Temaauktionen ”Land of the Rising Sun” innehåller ett urval japansk konst och konsthantverk från Edo-perioden och Meiji fram till 1900-talet med dess moderna uttryck. Auktionen bjuder på porslin, keramik, brons, träsnitt, rullmålningar och möbler som oberoende av ålder kännetecknas av den japanska omsorgsfullt genomtänkta estetiken i kombination med kvalitet. Detta uttryck gör att temaauktionens föremål passar utmärkt i både moderna som klassiska inredningar och bidrar till att skapa något unikt.

Välkommen att bjuda på en temaauktion med föremål från flera privata samlingar, noggrant utvalda av Bukowskis kategorispecialister.

105 föremål
Fat, Japan, Meijiperiod 1800-tal.

Utropspris
2 000 SEK
Kimono, Japan, 1900-tal.

Utropspris
2 500 SEK
Panel, trä, Japan.

Utropspris
3 000 SEK
Fat, porslin, Japan, 1800-tal.

Utropspris
2 000 SEK