Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Utagawa Yoshitsuya

(Japan, 1822-1866)
Utagawa Yoshitsuya
(Japan, 1822-1866)

Utagawa Yoshitsuya, färgträsnitt, diptyk, Japan, 1800-talets mitt.

"Chronicle of the Rise and Fall of the Minamoto and Taira Clans (Genpei seisuiki)" Två vertikala ôban: 35 x 23 cm vardera.

Slitage. Blekt. Marginaler med hål och revor. Ursprungligen en triptyk. Oramade.

Jämför Boston Museum of Fine Arts: 11.37932a-c

Utropspris
2 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13