Sakaida Kakiemon XV, kopp, porslin, Japan.

Dekor av mullbär i emaljfärger. Botten signerad. Koppen i signerat etui. Koppens höjd ca. 9.5 cm.

Helhetsintrycket är gott. Smärre märken på ask.

Sakaida Kakiemon XV började att tillverka Arita-keramik vid 26 års ålder i Saga prefektur. År 2014, efter sin fars död, Kakiemon XIV, som var en levande nationalskatt, blev Sakaida den 15:e generationens överhuvud i familjen. Kakiemon-stilen, som går tillbaka till mitten av 1600-talet under den tidiga Edo-perioden (1603–1868), är känd för att kombinera en mjölkvit bas som kallas ”nigoshide”.

Utropspris
4 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13