Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Utagawa School, färgträsnitt, 5st, Japan, 1800-talets mitt/andra hälft.

Bestående av: (1) Utagawa Kunisada (Toyokuni III) & Ando Utagawa Hiroshige, No 9: Oiso, ur "Twin-brush Tokaido"; (2) Utagawa Ýoshitora, en del ur en triptyk föreställande The Great Genpei Battle of Yashima; (3) Utagawa Kunisada II, skådespelarporträtt ur kabukipjäs; (4) Oidentifierad konstnär), ett blad ur en polyptyk; /(5) Oidentifierad konstnär, ett blad ur en bok med träsnitt. 17 x 11 cm. Resterande vertikala ôban: cirka 35 x 24 cm.

Blekt. Skador. Revor.

Utropspris
2 500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13