1416753

Tora Vega Holmström

(Sverige, 1880-1967)
Tora Vega Holmström, olja på pannå signerad och daterad 1951.

Tora Vega Holmström, olja på pannå signerad och daterad 1951

"Gult nature morte", 34x42 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Tora Vega Holmström var en svensk bildkonstnär född i Åkarp, Skåne. Hon studerade på Valands konstskola i Göteborg för Carl Wilhelmsson samt på resor till Dachau och vid Académie Colarossi i Paris, där hon vistades samtidigt som Ellen Trotzig. Vega Holmström har målat porträtt, figurer, stilleben och abstrakta verk i en kraftig kolorit. Till en början var hennes måleri färgat av nationalromantiken men drogs senare mot den tidiga modernismen med kubistiska, expressiva och ibland surrealistiska drag. Vega Holmström var mycket intresserad av färgverkan vilket tydligt framkommer i hennes måleri.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
40 000 SEK