Skånska konstnärer

Sveriges sydligaste landskap har genom tiderna haft flera framstående konstnärer. I denna temaauktion finner verk av både kända och okända konstnärer men ändå väl representativa för Skåne.

38 föremål
Ellen Trotzig, olja på duk, signerad.
42 404 SEK
Utropspris
18 000 SEK
Ann Makander, olja på pannå, signerad, daterad 1988.
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Madeleine Pyk, färglitografi signerad och numrerad EA.
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Holger Almqvist, olja på duk signerad.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Jules Schyl, olja på duk signerad och daterad 44.
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Gustav Arne, olja på duk signerad.
1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Madeleine Pyk, olja på duk signerad.
5 510 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Arne Aspelin, olja på pannå signerad och daterad 55.
1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Hans Larsson, olja på duk signerad.
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Agda Holst, olja på duk signerad.
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Gerhard Wihlborg, olja på pannå signerad.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gunnar Jonn, olja på duk, signerad, daterad -62.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Agda Holst, olja på pannå signerad.
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Felix Hatz, olja på pannå, signerad.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bengt Hillgrund, olja på duk, signerad, daterad.
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Lennart Hall, olja på duk, signerad, daterad 1964.
3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Gerhard Wihlborg, olja på duk, signerad.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Gerhard Wihlborg, olja på duk signerad.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Mats Månsson, olja på duk signerad.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Peter Sternäng, olja på duk signerad ch daterad 95.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kjell-Åke Nilsson, olja på pannå signerad.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tore Nilsson, olja på pannå signerad och daterad 05.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Johan Johansson, olja på pannå, signerad.
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Helge Lundström, olja på pannå, signerad.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CO Hultén emaljmålning signerad och daterad 66.
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Thomas Strömdahl, olja på duk signerad och daterad 80.
9 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Bengt Orup, Olja på duk signerad.
21 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK