Kan inte nå servern

Einar Jolin

(Sverige, 1890-1976)
Einar Jolin, tuschteckning, signerad Einar Jolin och daterad Alger dec 1922.
Einar Jolin, tuschteckning, signerad Einar Jolin och daterad Alger dec 1922.

Einar Jolin, tuschteckning, signerad Einar Jolin och daterad Alger dec 1922.

"Hon satte sig på golvet bredvid mig". I. 21 x 27 cm.

Ej examinerad ur ram, veck.

Följerätt: Ja
Konstnär

Einar Jolin (1890-1976), bildkonstnär, föddes och dog i Stockholm. Han studerade vid Tekniska skolan, Konstnärsförbundets skola och Academie Matisse. Han var en expressionist med förkärlek åt det naiva måleriet och var god vän med Sigrid Hjertén, Isaac Grünewald och Nils von Dardel. Bland flera stora museer i Norden finns han representerad vid Nationalmuseum, Moderna Museet i Stockholm, Malmö Museum, Nasjonalgalleriet i Oslo och Statens Museum for Kunst i Köpenhamn.

Mer än någon annan följde Jolin Matisses uppmaning att konsten skulle bjuda på ”lyx, lugn och vällust”. Konstverket skulle vara ett smycke, utstråla harmoni och skönhet. Vid tiotalets mitt gör han några av sina allra finaste målningar. Han målar stadsutsikter från Söders höjder, folklivsbilder från de elegantare kvarteren, modeller och kvinnoporträtt. Jolin blev Stockholmsmålaren framför andra. Ett motiv som han ständigt återgav var utsikten från ateljén vid Katarinaberget, alltid en söndagsstilla storstad. Alla oväsentligeter är bortskalade. De stiliserade formerna förmedlar i mjuka milda färger ett rent, elegant uttryck. Han har utfört många porträtt och stilleben med östasiatiska föremål.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 400
S
E
K
415
E
U
R
426
USD
Utropspris
4 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (10 bud)
4
1 jun 21:05
4 400 SEK
2
1 jun 19:20
4 200 SEK
4
1 jun 18:16
4 000 SEK
2
A
1 jun 18:16
3 800 SEK
2
1 jun 17:55
3 600 SEK
4
31 maj 16:46
3 400 SEK
3
31 maj 10:48
3 200 SEK
2
A
31 maj 10:48
3 001 SEK
2
26 maj 10:12
3 000 SEK
1
24 maj 20:12
1 611 SEK
Alla tider är i CET
Andra har även tittat på