1408512

Nils Strinning

(Sverige, 1917-2006)
Nils Strinning, "Stringhylla"/"BFB Hyllan"  fyra sektioner, för String Design AB, 1900-talets mitt.

Nils Strinning, "Stringhylla"/"BFB Hyllan" fyra sektioner, för String Design AB, 1900-talets mitt

Mahognyfanerade hyllplan, 4 par plastade gavlar av metall, höjd 76 cm, bredd 18-28 cm, hyllplan 20x78 cm samt 30x78 cm

Bruksslitage. Repor. Fläckar. Märken.

Formgivare

Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
4 000 SEK