Ett skånskt hem

Vad är ett skånskt hem? Det är så enkelt som ett hem som ligger i Skåne. Just detta skånska hem, som Bukowskis fått förtroende att sälja, har formats efter många år med ett stort intresse för konst och vackra föremål. Hemmet skapades av ett par under 1900-talet, och förvaltades sedan av en dotter. Alla inköp är gjorda med omsorg, där kvalitet stått i centrum. Vi ser bland annat Chagalls färgglada grafiska verk som samsas med samtida möbler i bland annat teak, vackert kinesiskt blåvitt porslin och silver. Man kan nästan se framför sig de festliga middagar som getts i stearinljusens sken, höra de livfulla konversationer, där man kanske just diskuterat motiven på Chagalls grafiska blad som prydde väggarna i matsalen.

Nu är det dags för dessa föremål att fylla någon annans hem och inspirera till nya samtal. Välkommen att botanisera bland föremålen i denna fina samling!

105 föremål
Golvlampa 1960-tal.
Golvlampa 1960-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Soffbord 1970/80-tal.
Soffbord 1970/80-tal.

Utropspris
3 000 SEK
Väggskåp 1800-tal.
Väggskåp 1800-tal.

Utropspris
2 000 SEK