1408532

Roberto Matta

(Chile, 1911-2002)
Roberto Matta,  färgakvatint, signead och numrerad 62/125.

Roberto Matta, färgakvatint, signead och numrerad 62/125

Ur: "L'arc, obscure des heures", 1975. Tryckt av Atelier Georges Visat, Paris, utgiven av Multiplicata S.A, bildyta 48x68 cm

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Roberto Sebastian Antonio Matta Eachaurren föddes 1911 i Santiago. Han är en av Chiles mest kända kostnärer och har en framträdande plats bland 1900-talets surrealistiska och abstrakta måleri. Vid 1930-talets början studerar Roberto Matta arkitektur i Santiago men han överger dessa studier 1933 och reser till Paris. Mötet med Paris och den surrealistiska rörelsen betydde oerhört mycket för Matta utveckling som konstnär. Han mötte René Magritte, Salvador Dalí och André Breton, Arshile Gorky och Le Corbusier och var under en lång tid medarbetare i den surrealistika "Minotaure". Roberto Matta utvecklar under denna tid sitt måleri som kännetecknas av psykologiska morfologier, skapar nya organiska och kosmiska former som till synes svävar i en oändligt företrädelsevis "blå intighet". Understundom blir hans verk också influerade av de i Chile omvälvande politiska händelserna - man kan ana plågan i förtvinade kroppar och skräcken/tortyren ges getaltning i form av elektriska maskiner. Roberto Matta var en stor anhängare av Salvador Allende som störtades av Augusto Pinochet 1973. Roberto Matta hade sedan länge emigrerat till USA och han kom genom hela livet att resa och vara bosatt i både Europa och USA. Han blev utslängd från surrealiströrelsen efter att ha blivit anklagad för att indirekt förorsakat kollegan Arhsile Gorkys självmord - Roberto Matta lär ha haft en affär med den förres hustru. Icke desto mindre kommer Roberto Matta att nå stora framgångar som konstnär och hans verk finns representerade på de flesta stora museerna i Europa, USA och Chile. Roberto Matta var en mycket mångsidig konstnär som förutom måleri ägnat mycket tid åt keramik och glasarbeten. Roberto Matta är en välbekant konstnär för den skandinaviska konstpubliken.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
4 000 SEK