Marc Chagall

(Frankrike, 1887-1985)
Marc Chagall
(Frankrike, 1887-1985)

Marc Chagall, litografi signerad och numrerad 18/30

"Artists bird", bildyta 32x23 cm

Ej examinerad ur ram. Svag missfärgning efter passepartout.

Mourlot 655. 1972

Konstnär

Den vitryske konstnären Marc Chagall är en av den moderna konstens förgrundsgestalter med ett bildspråk inspirerat av expressionism, kubism och futurism. Hans sätt att omgestalta verkligheten förebådade surrealismen. Chagall var verksam som målare och grafiker. 1906 började han studera för Yehuda Pen för att några månader senare flytta till Sankt Petersburg och börja studera på kejserliga konstföreningens skola under ledning av Nikolaj Roerich. Under vistelsen i Sankt Petersburg kom Chagall i kontakt med modernismen, som senare tog honom till Paris 1910. I Paris influerades han av de nya strömmingarna med konstnärer och poeter som Max Jacob, Roger La Fresnaye och Robert Delaunay. Chagall blev indragen i ryska revolutionen, och det sovjetiska kulturministeriet utsåg honom till kommissarie för bildkonst i Vitebsk Arts College. Under 2:a världskriget flydde familjen till Paris, samt under en kortare period i USA för att 1949 återvända till Frankrike där han senare avled 1985. Marc Chagall är en virtuos, en av världens mest kända konstnärer och i hans universum upptäcker man ett spektrum av känslor från den djupaste sorg till den största glädjen.

Utropspris
20 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13