1408574

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Antoni Tàpies,  färgetsning, signerad ch numrerad 15/75.

Antoni Tàpies, färgetsning, signerad ch numrerad 15/75

"Matière", bladstorl 63x90 cm, utgiven av Maeght Paris.

Ej examinerad ur ram.

Galfetti 329. 1972

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
8 000 SEK