1408573

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Antoni Tàpies, etsning med karborundum signerad och numrerad 49/75.

Antoni Tàpies, etsning med karborundum signerad och numrerad 49/75

"Cordill", bladstorl 77x60 cm, Utgiven av Poligrafa, Barcelona

Ej examinerad ur ram.

Galfetti 298. 1972

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
10 000 SEK